10. októbra 2011

Úspech Slovenska v exotickom Bejrúte: Zožali sme ovácie!

Tanečníci zo súboru Čarovné ostrohy
BEJRÚT/BRATISLAVA - Očarení krásnymi ženami a umením. Malé Slovensko si získalo skvelé meno na Blízkom východe! Umelci, ktorí dostali šancu predstaviť svoju tvorbu v historickom centre libanonského Bejrútu, nezaváhali a zožali obrovský úspech. Miestnym podnikateľom naša kultúra tak "zachutila", že k nám hodlajú prísť na návštevu.
Výstavu umeleckého a dekoratívneho skla pod názvom „Slovak Glass and Fashion Fantasy“ odštartoval veľkolepý večerný program s módnou prehliadkou slovenského dizajnu. Mladé talentované umelkyne Kristína Schreiberová a Eva Groh hosťom ukázali ako sa dá originálne skombinovať móda a umelecké sklo.

Slovenská nevesta očarila libanonské publikum.

Krásna slovenská nevesta v bielom originálnom modeli pozostávajúcom zo sklených ornamentov a hodvábu vyrážala hosťom dych. Tanečníci zo skupiny „Čarovné ostrohy“ zase zapôsobili temperamentom, divokými modernými tanečnými kreáciami, ale aj jedinečným slovenským folklórom.
Čarovné ostrohy rozprúdili v divákoch temperament
Veľvyslanec Ivan Surkoš netajil nadšenie a radosť z takéhoto úspechu: „Považujte dnešný večer za otvorené pozvanie navštíviť Slovensko, rozvinúť s ním obchod, turistiku, hospodársku spoluprácu.“ Reakcia z libanonskej strany na seba nedala dlho čakať. "Tvorba slovenských sklárov a kreativita módnych návrhárov ma očarili a Slovensko chcem navštíviť čo najskôr,“ uviedol podnikateľ Eli Abdal Noor.
Prehliadky sa zúčastnila aj prvá vicemiss 2011 Romana Procházková
Unikátnu výstavu Slovensko v takomto rozsahu pripravilo na Blízkom východe po prvýkrát. Medzi hosťami boli významní libanonskí politici, biznismeni a predstavitelia spoločenského života. „Dvadsať rokov sme čakali na takúto veľkolepú prezentáciu slovenskej kultúry!," vyhlásili libanonskí absolventi slovenských univerzít a naši krajania.
Podujatie “Slovak Glass and Fashion Fantasy“ zorganizovala americko-slovenská Nadácia +421 Foundation v spolupráci s Galériou Nova v Bratislave. Výstavu skla podporilo aj Ministerstvo kultúry SR.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára